EKIPE PRVE POMOČI
POBUDA ZA VKLJUČITVEV V EKIPO PRVE POMOČI
RKS - OZLJ
Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana objavlja pobudo, da se prijavite za članstvo v ekipi prve pomoči RKS – OZLJ.
Prvi trening in srečanje za nove prostovoljce bo v
ponedeljek, 25. novembra 2019, ob 17:00 na RKS – OZLJ, Tržaški 132, 1000 Ljubljana - vhod s Fajfarjeve ulice.
Prijavite se do 21. novembra 2019 na e-pošto:
info@rdecikrizljubljana.si ali po pošti na naslov:
Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana, Tržaška 132, 1000 Ljubljana
Ekipe prve pomoči na RKS-OZLJ so skupine prostovoljcev s podrobnim znanjem prve pomoči, ki so pripravljeni na ukrepanje ob nesrečah, kadar redni sistem nujne medicinske pomoči ne zadostuje potrebam.
Ker imamo srečo in je tako velikih nesreč zelo malo, člani ekip prve pomoči sodelujejo pri številnih promocijskih dogodkih prve pomoči, udeležujejo se preverjanj ekip prve pomoči (regijsko, državno in Mestna vaja), se vključujejo kot podpora Nastanitveni enoti in skupini za nudenje psihosocialne pomoči prebivalcem ob nesrečah ter na dogodkih zagotavljajo zdravstveno varstvo.
Ekipe tenirajo enkrat tedensko v času od januarja do junija in enkrat na 14 dni od oktobra do januarja. Enkrat mesečno je za trening rezervirana tudi sobota dopoldne ali pa vikend trening. Ko član/ica prvo pomoč obvlada se lahko priključi vodjem brezplačnih delavnic prve pomoči, ki so namenje širši javnosti in postane trener osnovnošolskih ekip, srednješolskih ekip ali članskih ekip.
Še pred tem pa mora vsak/a, ki se želi biti del ekipe prostovoljcev v ekipah prve pomoči opraviti tečaj za bolničarja.
Priključiš se tako, da prideš na trening prve pomoči, nas spoznaš in že sodeluješ. Najprej pomagaš (poškodovanec/ka), da člani/ice ekipe trenirajo in se že učiš osnov prve pomoči. Nato po treh mesecih rednih obiskov in ob prvi priložnosti opraviš tečaj za bolničarja, ki je za bodoče člane/ice brezplačen. Potem si bolničar/ka in pripravljena za delo bolničarja/ke. Z znanjem prve pomoči se lahko vključiš tudi v program Samo eno življenje imaš - delavnice prve pomoči v osnovnih šolah.
Po opravljenem tečaju za bolničarja potrdilo o opravljenem tečaju prejmeš drugo leto sodelovanja. Ko izkažeš željo po dolgotrajnem sodelovajnu te organizacija zavede v evidence Regijskega centra za obveščanje in pripravljen/a si tudi za delo v resnih ramerah.
Ko se odločiš, da se priključiš ekipam prve pomoči se lahko odločiš, da boš sodeloval/a dolgo časa, lahko pa se odločiš za krajši čas soedlovanja, se naučiš osnov prve pomoči in izvajaš delavnice. Vabljen/a, da opraviš prvi korak - pridi na trening ekip prve pomoči.
Kontakt: spela.kenda@rdecikrizljubljana.si
NASTANITVENA ENOTA
Vloga Rdečega križa v primeru nesreč je reševanje življenj, ohranjanje življenjskega standarda in krepitev obnove po nesrečah in kriznih situacijah.
Nastanitvena enota RKS-OZ Ljubljana so prostovoljski pripadniki sil za zaščito in reševanje in pomoč Republike Slovenije. Aktivirana je v primeru naravnih ali drugih nesreč, ob evakuacijah oziroma kadar je potrebna varna namestitev prizadetih. Enota zagotavlja nemoteno delovanje namestitvenega centra in skrbi za dobrobit uporabnikov centra.
Naloge enote so:
- oskrbovanje in negovanje poškodovanih in obolelih;
- oskrbovanje in negovanje posebno ogroženih prebivalcev (nosečnic, mater z otroki, invalidov, starejših oseb idr.) ter jim nuditi začasno nastanitev;
- izvajanje ukrepov za sprejemanje in nastavitev evakuiranega prebivalstva in drugih ogroženih ljudi ter drugih ukrepov, ki lahko prispevajo k preskrbi ogroženih in prizadetih ljudi;
- naloge v zvezi z obveščanjem, evidentiranjem in poizvedovanjem za žrtvami oboroženih spopadov in prizadetimi v naravnih in drugih nesrečah.
Enoto sestavlja 22 članov in deluje na nivoju ljubljanske regije. Poleg osnovne naloge ob nesreči člani enote opravijo analizo potreb in delitev humanitarne pomoči v humanitarnem centru ali na terenu. Člani enote se v času, ko ni nesreč, vkjučujejo v prostovoljsko delo kot podpora rednim prostovoljskim programom.
Pripete datoteke
SKUPINA ZA NUDENJE PSIHOSOCIALNE POMOČI PREBIVALCEM V STISKI
Skupina za nudenje psihosocialne pomoči prebivalcem (PsP) je zadolžena, da imajo ljudje ob nesreči ramo na katero se lahko naslonijo. Da pomoči potrebni prejmejo oporo, empatijo, pogovor, informacije in nujno manjšo materialno pomoč. Člani in članice v skupini skrbijo za dostojnost človeka in so lahko samostojna pomoč ali pa člen v verigi reševanja in nudenja nujno medicinske pomoči, tehnične ter PsP.
Prostovoljsko delo člana v skupini, pa ni samo v primeru nesreč, ampak je tudi skrb za nudenje psihosocialne pomoči in osebno spremljanje ranljivih skupin prebivalcev - prejemnikov materialne humanitarne pomoči, ki se soočajo s številnimi izzivi v vsakdanjem življenju. V primeru nesreč pa so člani skupine pozvani, da udeležencem nesreče, njihovim sorodnikom in očividcem.
Poleg tega prostovoljci in prostovoljke pomagajo ljudem, da so za soočanje s situacijo okrepljeni s potrebnimi informacijami in veščinami, jih povezati z ustreznimi drugimi organizacijami ipd.
Pogoji za prijavo na razpis: minimalna starost 24 let, bivanje v Ljubljani ali v primestnih občinah.
Priporočljivo je, da imate izkušnje in veselje do prostovoljskega dela na področju reševanja in/ali dela z ljudmi.
Skupini se lahko priključite s prijavo na objavljen razpis za priključitev v Skupino za nudenje psihosocialno pomoči.
Trenutno je razpis 2018/2019 zaključen.
Pripete datoteke
PRIPRAVLJENOST IN ODZIVANJE NA NESREČE
Sistem zaščite in reševanja na RKS - OZ Ljubljana predstavljata nastanitvena enota in ekipe prve pomoči RKS - OZ Ljubljana. Ekipe, ki so del sistema poznajo celoten sistem delovanja in medsebojno sodelujejo ne samo na nivoju območnega združenja, temveč tudi v okviru celotnega Rdečega križa Slovenije, posebej pa v Mestni občini Ljubljana.
Delovanje Nastanitvene enote urejajo naslednje normativne podlage:
- Uredba o organiziranju, opremljanju in usposabljanju sil za zaščito, reševanje in pomoč (Ur. l. RS, št. 92/2007)
- Pravilnik o kadrovskih in materialnih formacijah enot, služb in organov Civilne zaščite (Ur. l. RS, št. 104/2008)
- Zakon o Rdečem križu Slovenije (Ur. l . RS, št. 7/1993)
- Sporazum med DARS-om in URSZR (2010)
Razvojne smernice programov natančneje določajo merila in načrti, predpisani s strani RKS in Resolucija o nacionalnem programu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami v letih 2009 do 2015 (ur. l. RS, št. 57/2009).