Prostovoljstvo na terenu 2023
Razpis je namenjen vam, ki ste se odločili opravljati prostovoljsko delo, pri katerem boste v skladu s temeljnimi načeli Rdečega križa pomagali ljudem v stiski.
Prostovoljsko delo lahko poteka v več oblikah – kot neposreden stik z ljudmi na terenu in/ali kot logistična ter organizacijska podpora.
Za delo na terenu je potrebno opraviti 50-urno Temeljno usposabljanje za delo na terenu, ki je hkrati tudi osnova za nadaljevanje prostovoljstva v Skupini za nudenje psihosocialne pomoči (v nadaljevanju PSP) in Nastanitvene enote RKS-OZLJ. Sicer pa se po opravljenem usposabljanju za delo na terenu lahko priključite tudi kateremu koli drugemu prostovoljskemu programu (Katalog prostovoljskih del).
Prijavni obrazec je dostopen na spletni strani tukaj: Prijava na usposabljanje. Rok za prijavo: 17. 10. 2023.
Prostovoljci_ke, ki postanete del programov RKS-OZLJ, izvajate najprej enostavnejša dela v programu. Glede na vaš interes ter po nekaj nabranih izkušnjah lahko prevzamete zahtevnejša prostovoljska ter organizacijska dela. Da bi si lažje predstavljali, kaj delajo prostovoljci_ke na terenu, vam spodaj podajamo nekaj najbolj nedavnih primerov vključevanja v prostovoljske aktivnosti.
- Letošnje leto je bilo zaznamovano z avgustovskimi poplavami. Naši prostovoljci_ke Nastanitvene enote so bili_e aktivni_e v nastanitvenem centru v Zalogu in Rečici ob Savinji, prav tako so bile aktivirane Skupine PSP, ki so z ljudmi na terenu (na našem območju in drugod po Sloveniji) opravljale pogovore in jim nudile podporo. Člani_ce Ekipe prve pomoči (bolničarji) so bili prisotni na terenu po Sloveniji in so bili v pomoč gasilcem (in prebivalstvu), ki so se v začetnih fazah vključevali v sanacijo objektov po poplavah.
- Leta 2022 smo bili s člani_cami Nastanitvene enote aktivni pri odzivu na požaru na Krasu. V evakuacijskih centrih so prostovoljci_ke sprejemali_e in oskrbovali_e prebivalke_ce, kamor so se zatekli z ogroženih območij.
- Vojna v Ukrajini je mnogo ljudi pahnila v stisko. Člani_ce Nastanitvene enote so v večji meri prevzele organizacijo sortiranja in pakiranja zbrane materialne humanitarne pomoči, del katere smo pošiljali tudi v Ukrajino. V delo so se vključevali tudi spontani_e prostovoljci_ke in posamezniki_ce.
- Kot odziv na aktualne potrebe, ki so nastale kot posledica vojne v Ukrajini, je bila Nastanitvena enota skupaj s pomočjo PSP in Ekipe prve pomoči pomoč in podpora beguncem_kam in drugim potrebnim pomoči na točki RKS-OZLJ na železniški postaji.
- Leta 2022 smo še vedno pomagali pri reševanju kadrovske stiske v Domovih za starejše občane. Slednja je nastala zaradi razširjenosti obolelosti za covid-19 med zaposlenimi. Predvsem so se vključevali člani_ce Ekip prve pomoči (bolničarji), ki so skrbeli za uporabnike_ce domov, pomoč pri hranjenju, negi, pospravljanju, čiščenju ipd.
- Člani_ice skupine PSP se redno vključujejo v osebno spremljanje najranljivejših oseb in jim pomagajo izboljševati pogoje za življenje, podpirajo jih pri razvijanju lastnih virov in moči.
- Prostovoljci_ke krajevnih organizacij so redno vključeni_e v spremljanje dogajanja na terenu in nudenje pomoči najbolj socialno ogroženim ter socialno izključenim. Člani_ce se intervencijsko odzivajo na nesreče, kadar je to potrebno.
- Prostovoljci_ke krajevnih organizacij so redno vključeni v spremljanje dogajanja na terenu in nudenje pomoči najbolj socialno ogroženim ter socialno izključenim. Člani_ce se intervencijsko odzivajo na nesreče, kadar je to potrebno.
Prostovoljci_ke iz vseh programov se vključujejo v širjenje znanja o Rdečem križu, sodelujejo pri promocijskih dejavnostih in ozaveščanju o pomembnosti prve pomoči, ukrepanja ob nesrečah in solidarnosti ipd.
Prostovoljsko delo na terenu je odvisno od dogodkov doma in po svetu. Odzivamo se na aktualne težave in v danem trenutku pomagamo najbolj potrebnim pomoči.
Vabljeni v pestra prostovoljska področja in med dobro družbo prostovoljcev_k RKS-OZLJ. Veseli vas bomo.
Termini Temeljnega usposabljanja za delo na terenu RKS-OZLJ 2023 bodo ob torkih, četrtkih, petkih (17:00-19:30) ter sobotah (8:00-16:00):
- torek, 24. oktober - Predstavitev RKS in uvod v Komunikacijo
- četrtek, 26. oktober - Odziv na nesreče
- petek, 10. november - Komunikacija, nadaljevanje
- sobota, 11. november - Komunikacija, nadaljevanje
- torek, 14. november - Prva psihološka pomoč
- četrtek, 16. november - Travma
- torek, 21. november - Stres in skrb zase
- četrtek, 23. november - Okrogla miza prostovoljstva
- torek, 28. november - Prva pomoč
- četrtek, 30. november - Prva pomoč
- sobota, 2. december - Delo v skupini
- torek, 5. december - Ranljivse skupine
- četrtek, 7. december - Zaključek
Predavanja bodo potekala v prostorih Rdečega križa v Ljubljani na Tržaški cesti 132.