Rdeči križ Slovenije - Območno združenje Ljubljana

Tržaška cesta 132
SI-1000 Ljubljana

Splošna vprašanja:
01 425 34 19
040 871 589

info@rdecikrizljubljana.si

Info za pomoč v stiski:
040 788 698

DŠ: SI83784691
TRR: 0201-0001-0814-496


Upravljanje piškotkov

Prijave na tečaje in izpite iz prve pomoči: www.prva-pomoc.si.
 

    

E-novosti

Želite sprejemati naše e-novosti?


14. september - Svetovni dan prve pomoči

Petek, 13. september 2019

Sporočilo za javnost ob Svetovnem dnevu prve pomoči 14. september 2019

Prva pomoč za vse, tudi za ogrožene in ranljive skupine prebivalstva

Svetovni dan prve pomoči je že skoraj dve desetletji priložnost za predstavitev pomembnosti znanj in veščin prve pomoči širši javnosti. Priznava pomembno vlogo nacionalnih združenj Rdečega križa in Rdečega polmeseca ter drugih organizacij pri zagotavljanju usposabljanja iz prve pomoči po svetu, saj na ta način omogočajo ustreznejši odziv ljudi ob poškodbah ali nenadnih obolenjih.

Rdeči križ Slovenije je kot del Mednarodne zveze združenj Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) že več kot 150 let vodilna organizacija za usposabljanje in nudenje prve pomoči. Je ponosni člen več kot 100 nacionalnih društev po vsem svetu, ki s(m)o v letu 2017 v prvi pomoči usposobili več kot 16 milijonov ljudi. Kar 33.579 jih je iz Slovenije.

"Prva pomoč za ogrožene in ranljive skupin " je slogan letošnjega dneva prve pomoči, saj šteje vsako življenje. Nesebična prva pomoč je veliko človekoljubno dejanje, ki kaže pripravljenost za brezpogojno reševanje vsakega življenja. Vsakdo se lahko nauči prve pomoči in rešuje življenja, ne glede na njegov ekonomski in socialni status.

V svojem svetovnem poročilu o nesrečah za leto 2018 z naslovom "Nikogar ne spregledamo" je Mednarodna zveza združenj Rdečega križa in Rdečega polmeseca opredelila nekaj možnosti za identifikacijo najbolj ogroženih in ranljivih skupin prebivalstva, da bi jih usposobili za prvo pomoč. Med njimi so ljudje, ki zaradi različnih vzrokov v družbi niso vidni; ljudje, do katerih humanitarni delavci ne moremo zaradi premajhne fizične dostopnosti ali drugih ovir ali oni ne morejo do nas; povsem nenamerno izključeni ljudje, ki informacij niso prejeli (ker so bile nehote posredovane na njim neustrezen način); pa tudi tisti, na katere niti ne pomislimo, ko gre za učenje prve pomoči.

Predsednica Rdečega križa Slovenije mag. Vesna Mikuž v svoji poslanici ob letošnjem Svetovnem dnevu prve pomoči poudarja: "da bi vsi morali imeti možnost pridobivanja znanja in veščin prve pomoči prav tako kot bi morala vsem biti dostopna prva pomoč, ko bi jo potrebovali." Nudenje prve pomoči v prvih minutah lahko ima pomemben vpliv pri preživetju posameznikov ter nenazadnje tudi čim hitrejši vrnitvi v njegovo domače okolje.

Ogrožene skupine in prva pomoč
Ljudje smo izpostavljeni številnim za zdravje škodljivim negativnim vplivom iz okolja. Za namen izboljšanja kakovosti življenja, ohranjanja zdravja in zmanjšanja negativnih posledic poškodb oziroma nenadnih obolenj je zelo pomembno, da posameznike opremimo z znanji in veščinami prve pomoči. Vsi se lahko naučijo osnov nudenja prve pomoči ter s pomočjo navedenega nekomu rešiti življenje.

Rdeči križ zagovarja vključevanje vseh skupin prebivalstva v usposabljanje iz prve pomoči, ki ga organizira in poudarja absolutno nesprejemljivost kakršnekoli diskriminacije pri nudenju prve pomoči. Predsednica Rdečega križa Slovenije mag. Vesna Mikuž ob tem dodaja: "Ob letošnjem Svetovnem dnevu prve pomoči v Rdečem križu Slovenije znova poudarjamo, da bi moralo biti usposabljanje iz prve pomoči dostopno vsem, zato bi morali spodbujati udeležbo vseh, tudi ogroženih skupin prebivalstva. Naša naloga je, da sporočila in orodja prilagodimo učnim skupinam, da jih bo lahko razumel vsak udeleženec."


Rdeči križ Slovenije

RK Slovenije - Aktualno

Četrtek, 25. april 2024

Obvestilo

Ponedeljek, 22. april 2024

Obiskali smo Solferino

Pomagam prvi Pomagajmo ljudem našega mesta Sreča v nesreči Club 25 100 kapljic Izmenjevalnica Srečevalnica Dan s prostovoljci logotip-MakFest Debeli Rtič