29. APRIL – EVROPSKI DAN MEDEGENERACIJSKE SOLIDARNOSTI
Torek, 29. april 2025
Povezanost med generacijami je temelj vključujoče in odporne družbe. Mlajši prinašajo energijo in nove ideje, starejši pa bogate izkušnje in modrost. Ko sodelujemo, si medsebojno pomagamo in se učimo drug od drugega, krepimo socialno povezanost ter ustvarjamo bolj kakovostno življenje za vse.
V RKS-OZ Ljubljana se zavedamo pomena medgeneracijskega sodelovanja, zato s prostovoljskimi programi, podporo ranljivim skupinam in spodbujanjem prenosa znanja povezujemo ljudi različnih starosti. Verjamemo, da lahko s preprostimi dejanji, kot so pogovor, pomoč pri vsakdanjih opravilih ali skupno preživljanje časa, gradimo bolj sočutno in povezano skupnost.
Ob današnjem dnevu se spomnimo, kako dragoceni so medgeneracijski odnosi. S solidarnostjo in spoštovanjem lahko ustvarimo družbo, v kateri ima vsak posameznik svoje mesto in priložnost prispevati k skupnemu dobremu.
Foto: Martina Hribar
Poslanica ob Svetovnem dnevu Rdečega križa in Tednu Rdečega križa Slovenije
Četrtek, 24. april 2025
8. maja obeležujemo svetovni dan Rdečega križa in Rdečega polmeseca, rojstni dan ustanovitelja gibanja, Henryja Dunanta, ta dan pa simbolično predstavlja tudi začetek Tedna Rdečega križa.
"Humanost je beseda, ki ji pozornost posvečamo od nekdaj, saj gre za eno temeljnih načel našega Gibanja. Gibanja, ki je pred nekaj več kot sto šestdesetimi leti nastalo iz prav tega razloga – humanosti. Henry Dunant se ob prihodu v Solferino ni spraševal le, kako pomagati vsem, ki so pomoč potrebovali in kako k temu prepričati številne ljudi, ki so v vojaških uniformah gledali brate, očete, može, znance ali pa popolne neznance. Ena njegovih prvih misli je bila, kako smo lahko ob vsej svoji razvitosti, razgledanosti in pameti, pozabili biti ljudje. In kako to – humanost, v ljudeh znova prebuditi.
Lani smo Teden Rdečega križa naslovili 'Ohranjamo humanost živo', zapisali pa smo še navedek iz SSKJ-ja, ki pravi da je "humanost lastnost človeka, ki kaže v odnosu do okolja pozitivne moralne lastnosti". Prizadevali smo si humanost, človečnost postaviti v prvi plan. Lahko rečemo, da nam je uspelo. Nam – družini Rdečega križa Slovenije, z vsemi prostovoljci, območnimi združenji, krajevnimi organizacijami, člani in podporniki. Uspelo nam je pomagati ljudem v naši državi, ki so potrebovali našo pomoč. Uspelo nam je pomagati mnogim po svetu, ki so jih prizadele različne nesreče in druge tegobe. Uspelo nam je ohranjati humanost živo.
Prišel je december, mednarodni dan prostovoljstva. Tudi prostovoljstvo je eno temeljnih načel Gibanja. Žal smo tedaj izvedeli naravnost grozljiv podatek, da je v letu 2024 življenje izgubilo več kot 300 humanitarnih delavcev, od tega več kot petdeset naših kolegov, pripadnikov Rdečega križa in Rdečega polmeseca. Življenje so izgubili, ker in ko so nudili pomoč drugim, ohranjali humanost živo. Številka v letu 2025 še narašča. In če lahko v Sloveniji rečemo, da nam je uspelo humanost ohranjati in ohraniti živo, nam je kot svetovni družbi spodletelo.
In tako v letošnjem letu znova opozarjamo, da pri Rdečem križu stojimo, bomo stali in vztrajali na strani humanosti. Še naprej si bomo prizadevali humanost zaščititi in obenem opozarjati na vse grobe kršitve naših načel, ženevskih konvencij in nenazadnje mednarodnega humanitarnega prava. Vsa naša načela in vrednote so popolnoma nepomembne, če pozabimo biti ljudje.
Rdeči križ Slovenije je prvi pomočnik javnim oblastem, skupnosti in družbi, še posebej ljudem v stiski. Lani smo v Tednu solidarnosti predstavili naš nov slogan – 'Tukaj za vas. Vedno in povsod.', letos temu dodajamo 'Na strani humanosti.' Humanost je tisti temelj, na katerem gradimo in zaradi katerega opravljamo naše poslanstvo – pomagati.
mag. Ana Žerjal
predsednica Rdečega križa Slovenije
23. APRIL – SVETOVNI DAN V RABLJENIH OBLAČILIH
Sreda, 23. april 2025
Svetovni dan rabljenih oblačil nas spodbuja k razmisleku o naših nakupovalnih navadah ter k odgovorni potrošnji, ponovni uporabi in zmanjševanju tekstilnih odpadkov. Namesto, da posegamo po hitri modi, lahko izberemo trajnostne rešitve, ki koristijo tako okolju kot ljudem v stiski.
V RKS-OZLJ z veseljem in ponosom organiziramo Izmenjevalnico – projekt, ki združuje solidarnost in trajnost. Projekt je nastal kot odgovor na dve pomembni potrebi – na eni strani se je v Humanitarnem centru nabiralo veliko doniranih oblačil, ki niso bila v celoti porabljena ali so bila namenjena za nadaljnjo predelavo, na drugi strani pa je bila izražena želja po raznolikosti prehranskih paketov pomoči.
Izmenjevalnica deluje kot nekakšna pretvornica: prinesete prehranske ali higienske izdelke, s katerimi prispevate k pomoči socialno ogroženim, v zameno pa prejmete kupon, ki ga lahko unovčite za skrbno izbrana vintage oblačila. Na ta način oblačila dobijo novo priložnost, vi pa neposredno pomagate tistim, ki pomoč najbolj potrebujejo.
Vabimo vas, da se nam pridružite!
Izmenjevalnica poteka vsak 3. petek v mesecu med 16. in 19 uro v prostorih Humanitarnega centra RKS-OZ Ljubljana na Tržaški cesti 132 – naslednja Izmenjevalnica bo v petek, 16.5.!
Več informacij najdete na: https://www.rdecikrizljubljana.si/sl/Izmenjevalnica/ ali https://www.izmenjevalnica.si/
22. APRIL – SVETOVNI DAN ZEMLJE
Torek, 22. april 2025
Naš planet nam vsak dan nudi vse, kar potrebujemo za življenje – čisto vodo, svež zrak, hrano in druge naravne vire. Svetovni dan Zemlje nas spodbuja k razmisleku o pomenu varovanja okolja ter nas opominja, da je skrb za naš skupni dom odgovornost VSAKEGA posameznika in celotne družbe. Le s premišljenim in trajnostnim ravnanjem bomo naravne danost ohranili tudi za prihodnje generacije.
V RKS-OZ Ljubljana se zavedamo, da varovanje okolja presega okvire ekologije – gre tudi za izraz solidarnosti in odgovornosti do sočloveka. Ko skrbimo za naravo, hkrati varujemo zdravje, dobrobit in kakovost življenja VSEH ljudi. Zato podpiramo trajnostne pobude, spodbujamo zmanjševanje količine odpadkov, odgovorno rabo naravnih virov in aktivno prispevamo k ozaveščanju javnosti o pomenu odgovornega ravnanja do okolja.
Verjamemo, da lahko prav VSAK POSAMEZNIK prispeva k bolj zeleni prihodnosti – z majhnimi, a pomembnimi dejanji, kot so ločevanje odpadkov, varčevanje z energijo ali podpora okolju prijaznim iniciativam.
Naj bo vsak dan nova priložnost za skrb za naš planet.
15. REGIJSKO PREVERJANJE USPOSOBLJENOSTI EKIP PRVE POMOČI SREDNJIH ŠOL
Petek, 18. april 2025
V četrtek, 17. aprila, je potekalo 15. Regijsko preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči srednjih šol. Mladi reševalci so se pomerili v znanju in veščinah nudenja prve pomoči na štirih tematsko zasnovanih poligonih, kjer so morali hitro in učinkovito ukrepati v simuliranih nujnih primerih.
Na zahtevnih scenarijih so se ekipe spopadle z različnimi zdravstvenimi stanji in poškodbami, med njimi so bile: možganska kap, popolna zapora dihalne poti pri dojenčku, panični napad, nezavest, huda krvavitev iz stegna, omrzline prstov, temeljni postopki oživljanja utopljenca, zlom stegneničnega vratu, srčna kap, amputacija prstov, vbodna rana s tujkom in epileptični napad.
V preverjanju so sodelovale ekipe šestih srednjih šol:
- Srednja zdravstvena šola Ljubljana, ki je osvojila 1. mesto
- Gimnazija Ledina, z doseženim 2. mestom
- Gimnazija Poljane, ki je zasedla 3. mesto
ter ekipe Gimnazije Vič, Zavoda sv. Stanislava, Škofijska klasična gimnazija in Dijaškega doma Ivana Cankarja
Tri najuspešnejše ekipe se bodo udeležile državnega preverjanja, kjer bodo zastopale ljubljansko regijo in se ponovno pomerile z vrstniki iz vse Slovenije.
Za uspešno izvedbo dogodka se iskreno zahvaljujemo vsem poškodovancem, ocenjevalcem in mentorjem, ki so s svojo strokovnostjo, predanostjo in podporo pomembno prispevali k kakovostni organizaciji preverjanja. Njihovo delo je ključnega pomena pri izobraževanju mladih in spodbujanju odgovornega ravnanja ob nesrečah.
Vsem sodelujočim iskreno čestitamo za izjemno znanje, zavzetost in pogum. Prvouvrščenim ekipam pa želimo veliko uspeha na državnem tekmovanju!
SREČEVALNICA KUHA - VELIKONOČNE JEDI
Četrtek, 17. april 2025
Danes, 17. aprila, je v Centru Rog na Srečevalnici Kuha zadišalo po velikonočnih dobrotah!
Skupaj smo ustvarjali tradicionalne velikonočne jedi, izmenjevali kuharske skrivnosti in predvsem uživali v prijetni družbi ter okusih praznikov.
Hvala vsem, ki ste kuhali z nami in iskrena hvala gospe Ivi Verbnik za njeno predanost, strokovno znanje in prijazen pristop, ki vsaki delavnici doda prav poseben čar.
Naslednja Srečevalnica Kuha bo 8. maja – pripravite predpasnike in dobro voljo, saj obljubljamo spet nekaj okusnega!
Sofinancira Evropska unija
STARŠEVSKI VEČER NA TEMO KOMUNIKACIJA Z OTROKI IN POSTAVLJANJE MEJA
Sreda, 16. april 2025
V torek, 15. aprila, je v prostorih Četrtne skupnosti Rožnik potekal Starševski večer na temo Komunikacija z otroki in postavljanje meja. Srečanje je vodila gospa Andreja Sušnik, univ. dipl. socialna delavka, zaposlena na Društvu za nenasilno komunikacijo, kjer deluje kot svetovalka na področju preprečevanje nasilja.
Udeleženci so se skozi strokovno voden pogovor in izmenjavo izkušenj poglobili v razumevanje empatične in mirne komunikacije z otroki. Poseben poudarek je bil namenjen aktivnemu poslušanju, jasnemu izražanju sporočil ter učinkovitemu postavljanju meja na način, ki krepi medsebojni odnos. Obravnavali so tudi uporabo pohval, nagrad, kritik in kazni – kdaj, zakaj in kako jih uporabiti, da spodbudijo odgovornost, a hkrati ohranjajo spoštovanje in povezanost.
Starši so srečanje zapustili z občutkom večje samozavesti in s konkretnimi znanji, ki jih bodo lahko uporabili v vsakdanjih vzgojnih situacijah. Večer je ponudil priložnost za razmislek, izmenjavo pogledov ter spodbudo za iskanje ravnotežja med toplino in doslednostjo v odnosu z otrokom.
15. APRIL – MEDNARODNI DAN MLADIH PROSTOVOLJCEV
Torek, 15. april 2025
Mladi prostovoljci s svojo energijo, predanostjo in sočutjem spreminjajo svet na bolje. Njihova pripravljenost pomagati in podpirati skupnost je neprecenljiva - s svojimi dejanji prinašajo upanje in pozitivne spremembe tam, kjer so najbolj potrebne.
V RKS-OZ Ljubljana verjamemo, da imajo mladi ključno vlogo pri soustvarjanju bolj sočutne, povezane in vključujoče družbe. S svojim prostovoljskim delom – od pomoči starejšim in socialno ogroženim do sodelovanja v različnih humanitarnih akcijah – vsak dan znova dokazujejo, da solidarnost ne pozna meja.
Ob današnjem dnevu se iskreno zahvaljujemo vsem mladim prostovoljcem, ki s svojo srčnostjo, predanostjo in vztrajnostjo ustvarjajo boljši svet. Hkrati vabimo vse, ki želijo prispevati k skupnemu dobremu, da se nam pridružijo.
Vsako dejanje pomoči šteje - vsako dejanje solidarnosti naredi svet lepši.
Osnovno usposabljanje prostovoljcev RKS-OZ Ljubljana - april
Petek, 11. april 2025
V četrtek, 10. aprila, smo na Rdečem križu OZ Ljubljana izvedli osnovno usposabljanje za nove prostovoljce. Udeleženci so skozi igre in skupinsko delo na sproščen in vključujoč način spoznavali ključne vsebine prostovoljskega delovanja.
Spoznali so zgodovino in poslanstvo Rdečega križa, temeljna načela, Kodeks etičnih načel ter programe in dejavnosti, ki jih izvajamo. Poseben poudarek smo namenili tudi pomenu prostovoljstva in solidarnosti – vrednotam, ki nas povezujejo, nas opominjajo na odgovornost do skupnosti in nas spodbujajo k aktivnemu delovanju za dobrobit drugih. Veseli smo, da so novi prostovoljci pokazali veliko zanimanja, odprtosti in pripravljenosti za pomoč drugim – vse tisto, kar gradi mostove med ljudmi
in predstavlja srce našega delovanja.
Usposabljanje smo zaključili z mislijo enega izmed udeležencev, ki na vprašanje, zakaj bi postal prostovoljec, ni dolgo razmišljal, temveč preprosto odgovoril: "Zakaj pa ne bi bil prostovoljec?"
In prav v tem duhu stopamo skupaj naprej – z veliko srčnostjo, zavestjo o pomenu solidarnosti in željo, da naredimo nekaj dobrega.
POMOČ IN PODPORA STARIM: NOVOSTI S PODROČJA DOLGOTRAJNE OSKRBE
Sreda, 9. april 2025
V torek, 8. aprila, je potekal izobraževalni dogodek, namenjen predstavitvi vsebine in postopnemu uvajanju Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki je pričel veljati 1. januarja 2024.
Udeleženci so pridobili celovit vpogled v ključne novosti, ki jih zakon prinaša na področju dolgotrajne oskrbe. Dobili smo informacije o novih pravicah in možnostih, ki so namenjene posameznikom, ki zaradi starosti, bolezni ali drugih okoliščin ne morejo več samostojno skrbeti zase. Prav tako je bilo predstavljeno, kako sistem dolgotrajne oskrbe podpira posameznika in njegove bližnje v takšnih življenjskih obdobjih.
Strokovno predstavitev je vodila dr. Mojca Frelih, sekretarka na Sektorju za dolgotrajno oskrbo in deinstitucionalizacijo pri Ministrstvu za solidarno prihodnost, ki je s svojim znanjem in izkušnjami osvetlila pomen in cilje nove zakonodaje ter odgovorila na številna vprašanja udeležencev tudi preko praktičnih primerov.
Dolgotrajna oskrba temelji na vrednotah solidarnosti, dostojanstva in vzajemnosti, ki so ključne za oblikovanje vključujoče družbe. Sistem dolgotrajne oskrbe ne obravnava zgolj posameznika kot uporabnika storitev, temveč kot člana skupnosti, v kateri je skrb drug za drugega temelj odgovornosti in sožitja. V upanju, da bo Zakon o dolgotrajni oskrbi res uresničeval načelo, da si vsak zasluži podporo, ko jo potrebuje, zremo v prihodnost.
Zahvaljujemo se vsem prisotnim za aktivno sodelovanje in izkazan interes za tako pomembno tematiko.